Click aici »

Voluntar

Tipul ofertei
Voluntariat
Nivel cariera
Liceu, Scoala postliceala, Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Toate orasele Toate orasele
Domeniile ofertei
Non-profit/Voluntariat
Data introducerii
27-03-2014
Data actualizare
27-03-2014

Descrierea postului

Devino voluntar!
Ce pot face voluntarii
Ca voluntar, poti sa te implici intr-o varietate de proiecte si domenii, printre care:
- consiliere si informare pe diferite teme;
- meditarea unor elevi cu probleme;
- campanii pe teme legate de profilul organizatiei;
- pregatirea si distribuirea unor pachete pentru beneficiarii organizatiei (de exemplu hrana, imbracaminte).

Cerinte

Responsabilitatile tale ca voluntar
FII CONVINS
- Cerceteaza-ti sentimentele si asigura-te ca vrei sa ajuti alti oameni.
FII SIGUR
- Nu-ti oferi serviciile pana nu esti convins de valoarea a ceea ce faci.
FII LOIAL
- Ofera-ti sugestiile, dar accepta regulile; nu critica ceea ce nu intelegi (s-ar putea sa existe un motiv intemeiat).
SPUNE CE GANDESTI
- Intreaba ceea ce nu intelegi; nu-ti pastra pentru tine semnele de intrebare si frustrarile pana cand acestea te indeparteaza de organizatie sau creeaza probleme organizatiei.
FII DISPUS SA INVETI
- Instruirea este esentiala pentru a-ti putea desfasura activitatea in bune conditii.
INVATA TOT CE POTI
- Afla tot ceea ce poti despre organizatie si despre munca ta.
ACCEPTA SUPERVIZAREA
- Vei fi mai util si iti vei indeplini sarcinile mai eficient daca vorbesti cu cineva despre activitatea ta si daca accepti indrumare.
FII DE INCREDERE
- Fa ceea ce te-ai angajat sa faci; nu promite ceea ce nu esti sigur ca poti sa faci.
FII UN BUN COECHIPIER
- Gaseste-ti un loc in echipa; munca e mult mai placuta si mai plina de satisfactii atunci cand nu esti singur

Oferta (bonusuri, beneficii)

Asadar, de ce sa fii voluntar?
- Pentru a castiga experienta in vederea obtinerii unui serviciu mai bun;
- Pentru a iti mentine 'in uz' cunostinte sau abilitati pe care altfel nu le folosesti;
- Pentru a-ti face noi prieteni si cunostinte;
- Pentru a invata lucruri noi si a-ti forma deprinderi utile;
- Pentru a da inapoi o parte din ceea ce ai primit de la altii;
- Pentru a-ti face contacte utile;
- Pentru a te simti util;
- Pentru a fi parte a unei organizatii;
- Pentru a-ti face datoria de crestin;
- Pentru a-i ajuta pe cei mai putin norocosi;
- Pentru a ameliora comunitatea in care traiesti;
- Pentru a-ti asuma o responsabilitate;
- Pentru a face parte dintr-o echipa;
- Pentru a intalni persoane importante din comunitate;
- Pentru a intelege problemele comunitatii in care traiesti.