Click aici »

Sales manager

Nivel cariera
Facultate, Entry-level Management, Middle-level Management
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
Management/Consultanta, Vanzari
Data introducerii
19-01-2009
Data actualizare
25-02-2009

Descrierea postului

I. Elaboreaza si propune business development plans.
Participa la elaborarea strategiei/planului de marketing si la implementarea acestora.Participa la coordonarea implementarii proiectelor legate de promovarea brand-urilor (produse si servicii). Realizeaza cercetarea permanenta a pietei pentru identificarea de noi oportunitati de afaceri in domeniul solutiilor de business.Analizeaza si interpreteaza informatiile legate de piata si concurenta, monitorizand si combatand in permanenta actiunile competitiei.
Monitorizeaza piata de profil si implementeaza standardele de prezenta si pret.
Defineste strategia de abordare a pietei si implementeaza strategia de vanzare (inclusiv strategia de pret).
II. Analizeaza si propune pentru dezvoltare produse/servcii noi, precum si optimizarea celor existente.Mentine si dezvolta legatura cu partenerii existenti si potentiali. Elaboreaza propunerile de contract cu clientii, negociaza conditiile contractuale si le controleaza. Identifica, evalueaza si negociaza cu distribuitorii; supervizeaza activitatea distribuitorilor existenti.
III. Coordoneaza activitatile specifice vanzarii produselor/serviciilor; planifica, analizeaza si organizeaza activitatea echipei de vanzari. Realizeaza managementul de buget specific activitatilor de vanzari si marketing. Este responsabil de realizeaza obiectivelor departamentului vanzari si marketing.Monitorizeaza, analizeaza si evalueaza informatiile din CRM, elaborand periodic rapoarte ale activitatii de vanzare si marketing.
Formeaza, coordoneaza, motiveaza si pregateste echipa de vanzari ; realizeaza traininguri periodice cu echipa sa, interne sau externe.

Cerinte

-studii superioare finalizate;
-experienta pe un post similar de minim 3ani;
-capacitate de asumare a responsabilitatilor si de luare a deciziilor;
-orientat catre rezultate si atingerea obiectivelor;
-bune abilitati de comunicare, negociere precum si de management de echipa;
-excelenta cunoastere a pietei de profil;
-gandire strategica, perseverenta, putere de convingere;
-cunoasterea la nivel avansat a limbii engleze;
-disponibilitate pentru deplasari frecvente.

Oferta (bonusuri, beneficii)

-posibilitatea dezvoltarii unei cariere intr-o echipa tanara si dinamica, intr-unul din cele mai influente domenii de pe piata muncii;
-salariu motivant;
-bonusuri in functie de performante;
-autoturism de serviciu, laptop, telefon mobil;
-traininguri periodice