Click aici »

Reprezentant vanzari

Nivel cariera
Liceu, Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Constanta Constanta
Domeniile ofertei
Elevi/Studenti, Vanzari
Data introducerii
21-11-2008
Data actualizare
23-03-2009

Descrierea postului

Agentul de vanzari isi desfasoara activitatea in birou situat in Corpul administrativ
Particip? activ la planificarea ?i implementarea strategiei de vnz?ri;
Asist? directorul comercial la ntlniri ?i negocieri;
Urm?re?te derularea ?i finalizarea contractelor.
Reprezentantul de vanzari desfasoara urmatoarele activitati:
- Identifica si contacteaza potentiali clienti in vederea remiterii ofertei, negocierii, incheierii si executarii contractelor comerciale;
-Intocmeste oferte de marfuri;
- Acorda asistenta d.p.d.v. tehnic si comercial clientilor si potentialilor clienti;
- Negociaza, incheie si asigura executarea contractelor si acordurilor comerciale;
- Tine evidenta contabila primara si intretine relatiile cu clientii din portofoliu;
- In limita timpului disponibil si in conformitate cu dispozitiile primite participa la indeplinirea atributiilor generale privind vanzarea marfurilor.

Cerinte

-studii superioare de specialitate;
-experien?? de minim 2 ani ntr-un post similar din vnz?ri;
-capacitate foarte bun? de comunicare ?i rela?ionare cu clien?ii, aten?ie distributiv?, sim? pentru detaliul semnificativ, capacitate rapid? de decizie;
-personalitate energic?, gndire pozitiv?, amabilitate ?i eficien??;
-f?r? obliga?ii personale majore (studii n desf??urare, probleme personale consumatoare psihic, alte activit??i profesionale paralele etc.);
-cuno?tin?e avansate de limba englez?;
-cuno?tin?e operare PC (Windows, Microsoft Word ?i Excel, Internet);
-permis de conducere categoria B.
OBLIGATII:- sa cunoasca temeinic caracteristicile produselor comercializate: cod, denumire, ambalare, conditiile de depozitare si pastrare, preturile de vanzare conform ofertelor de preturi ale firmei. Deasemenea sa cunoasca si elmente ale pietei concurentiale cum ar fi: distribuitor, produse, preturi, actiuni promotionale ale acestuia si altele specifice.
- sa cunoasca si sa respecte sistemul de vanzare stabilit de conducerea firmei si sa il aplice cu consecventa in relatiile cu clientii.
- sa creasca continuu nr. de clienti din zona incredintata; sa completeze fisa clientului cu toate datele de interes despre acesta ;

Oferta (bonusuri, beneficii)

Poate beneficia, in functie de rezultatele activitatii, de bonusuri, instruire de specialitate prin participarea la programe de training.