Operator la recoltarea si toaletarea arborilor forestieri in Franta

Nivel cariera
Liceu
Salariu oferit
Tara
France
Oras(e)
Strainatate, Toate orasele Strainatate Toate orasele
Domeniile ofertei
Altele, Agricultura/Silvicultura
Data introducerii
02-10-2019
Data actualizare
02-10-2019

Descrierea postului

Misiunea operatorului la recoltarea si toaletarea arborilor forestieri
- El efectueaza operatiunile tehnice de taiere, taiere in inaltime sau ingrijirea copacilor in spatii verzi.

Principalele activitati:
- Alpinistul utilitar pentru toaletarea pomilor isi organizeaza interventiile pe punctul de lucru:
- Identifica arborele pe care trebuie sa functioneze si apreciaza constrangerile: stadiul de dezvoltare si fiziologia arborelui, starea fitosanitara si mecanica, precum si mediul inconjurator.
- Stabileste o procedura in conformitate cu caracteristicile tehnice, in ceea ce priveste caietul de sarcini, echipamente si tehnici pentru alpinism sau taiere. Taierea copacilor in conformitate cu tehnicile si conditiile de siguranta.
- Identifica si selecteaza ramurile care necesita interventie si face dimensiunea folosind ferastrau sau drujba.
- Acesta trebuie sa ia in considerare dimensiunea de formare, intretinere sau sanatate, arhitectura, reformare si sa foloseasca cele mai potrivite tehnici de acces pentru a atinge coroana, partea superioara a copacului (aruncarea sacului mic, franghiile de acces, scara,etc...) Acesta asigura, de asemenea, ingrijirea si curatarea copacilor.

Cerinte

Abilitati si calitati:
- Operatorul la recoltarea si toaletarea arborilor forestieri trebuie sa stapaneasca tehnicile de marime, precum si cele de acces si miscare in copac, cu respectarea regulilor de siguranta si a plantelor.
- Trebuie sa aiba o stare fizica buna, sa nu fie sensibil la inaltime si trebuie sa dea dovada de calm si reflectie pentru a evita orice risc inutil. Este capabil sa detecteze boli si defecte ale copacilor si sa ofere sfaturi in acest sens Cuplajul trebuie sa asigure o lucrare finisata, curata si estetica

Oferta (bonusuri, beneficii)

- Remuneratie neta de 1800 euro lunar raportat la 39 h pe saptamana (salariu si alte venituri) si toate cheltuielile deduse (cazare,impozit pe venit si masina, in afara de masina personala)
- Reprezinta avantaj cunoasterea limbii franceze si plecare cu masina personala (dar nu este obligatoriu)
- Transportul Romania-Franta este rambursat la primul salariu (daca se pleaca cu masina personala se ramburseaza de la 250 ? pana la 300 ?)
- Daca se utilizeaza masina personala in Franta (ruta cazare-munca), se aplica un forfetar de 0,15 ?/km si daca se foloseste masina inchiriata se aplica 0,10 ?/km

Trimite CV