Inginer vanzari pentr uechipamente dedicate industriei chimica si petrochimica

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Bucuresti, Constanta, Pitesti, Ploiesti Bucuresti Constanta Pitesti Ploiesti
Domeniile ofertei
Vanzari
Data introducerii
26-06-2009
Data actualizare
26-06-2009

Descrierea postului

Ocupantul postului:
- se asigura de pastrarea portofoliului actual de clienti si largirea gamei de aplicatii cu care suntem prezenti la acestia;
- evalueaza piata si oportunitatile prezente sau viitoare si este capabil sa largeasca portofoliul actual de clienti;
- identifica in detaliu toate caracteristicile tehnice ale echipamentelor pe care le putem oferi si este capabil sa descopere cu mare acuratete nevoile clientilor (pe baza unei bune cunoasteri a specificitatii tehnologiei pe care acestia o folosesc);
- prezinta partenerilor externi cererile de oferta intocmite pe baza nevoilor identificate la sediul clientului si obtine din partea acestora cea mai potrivita solutie tehnica si oferta comerciala;
- prezinta clientilor oferta atat din punct de vedere tehnic cat si comercial si ii sustine pe acestia in procesul de luare a deciziei de cumparare;
- asigura clientilor brosurile ce contin caracteristicile tehnice ale echipamentelor oferite ? in limba romana - si ii indruma pe acestia pentru o utilizare optima a instalatiilor/componentelor specifice;
- informeaza corect si la timp conducerea asupra tendintelor, oportunitatilor si provocarilor intalnite in piata, fie ca este vorba despre clienti, fie ca este vorba despre concurenta;
- participa la pregatirea si asigura indeplinirea planului de afaceri trimestrial si anual.

Cerinte

- absolvent studii superioare tehnice in unul din profilele: Chimie Industriala ? specializare Petrol si Gaze, Inginerie Chimica, Chimie Organica;
- orice forma de specializare (spre ex. Studii Masterale, Cursuri de pregatire in afara tarii, etc.) ? pe procese si instalatii din rafinarii sau industria chimica ? reprezinta un avantaj;
- experienta in domeniul comercial (echipamente si consumabile) si/sau productie (in domeniul vizat) ? minim 2-3 ani;
- limba engleza fluent ? OBLIGATORIU, germana ? avantaj;
- cunostinte aprofundate PC (Word, Excel, Power Point) - OBLIGATORIU;
- DISPONIBILITATE pentru deplasari (cca. 50% din timpul de lucru);
- permis conducere categoria B CURAT ? OBLIGATORIU;
- resedinta in Bucuresti - de preferat; se pot discuta variante de tipul Ploiesti, Pitesti sau Constanta;
Candidatul ideal va fi:
- capabil sa lucreze independent sau in echipa si sa isi asume responsabilitati;
- o persoana activa din punct de vedere profesional, cu disponibilitate la program prelungit (cand este cazul);
- o persoana cu : tinuta ingrijita, prezenta agreabila, aptitudini pentru comunicare, atitudine pozitiva, spirit organizatoric, diplomatie, decenta si confidentialitate;
- o persoana : dinamica, punctuala, perseverenta, organizata, orientata spre rezultate, auto-motivata, confidenta societatii.

Oferta (bonusuri, beneficii)

- mediu de lucru dinamic, provocator, dar si suportul logistic necesar bunei desfasurari a activitatii;
- dezvoltare profesionala permanenta, inclusiv prin training-uri de specialitate la sediile producatorilor ;
- pachet salarial adaptat nivelului de dezvoltare si eficienta profesionala;
- sistem de bonusare pe baza de obiectiv indeplinit.