Click aici »

Gestionar – Operator

Nivel cariera
Liceu
Salariu oferit
Oras(e)
Timisoara Timisoara
Domeniile ofertei
Achizitii/Logistica, Comert
Data introducerii
09-09-2008
Data actualizare
09-09-2008

Descrierea postului

- Control cantitativ si calitativ la incarcarea/ descarcarea si predarea/primirea catre / de la productie, a concordantei intre cantitatea scriptica si faptica de produse
- P?strarea n condi?ii optime ?i sigure a produselor gestionate
- Se asigura ca berea livrata si primita  corespunde planificarii si actelor;
- Aprovizionarea corecta cu documentele necesare intocmirii actelor;
- Verificarea stocurilor faptice de bere, de ambalaj si de paleti existente in depozit cu stocurile scriptice, in baza balantelor extrase din SUN;
- Urmarirea livrarii de bere  conform rotatiei stocului de bere, in functie de vechime;
- Atasarea saptamanala a varstei berii la stocul existent.
- Perisabilitatile se incadreaza in limitele bugetului;
- Utilizarea materialelor se incadreaza in buget.
- Calitatea berii si a ambalajului mentinuta printr-o coordonare eficienta a depozitarii si manipularii.
- Raportari corecte furnizate la timp;
- Documentele de evidenta si receptie privind berea si ambalajul primit si livrat sunt corecte si la timp intocmite, furnizand informatii precise;
- Verificarea stocului faptic cu cel scriptic.

- Aranjeaza  marfa pe categorii in depozit, pentru o cat mai buna accesare si inventariere;
- Cunoaste si respecta legislatia care reglementeaza activitatea gestiunii;
- Tine evidenta stricta a spargerilor si lipsurilor conform proceselor verbale de spargeri intocmite zilnic;
- Respecta intocmai regulamentul intern de circulatie a documentelor manuale, electronice si de inregistrare in SUN;
- Intocmeste corect si complet toate actele insotitoare ale marfurilor ce intra/ ies in/ din depozit: NIR, AE, ?In cazul in care exista neconcordante intre acte si marfa, intocmeste procese verbale de neconformitate pe care le ataseaza documentelor interne;
- Intocmeste diferite situatii, solicitate de managerii departamentelor de Operatiuni, pentru raportarile pe care le au de facut;
- Verifica stocurile  existente in depozit si in spatiile anexe - confruntarea cu  balanta din SUN;
- Intocmeste situatia stocurilor la primire si predare de schimb;
- Transfera ambalaje si bere de la sectia Imbuteliere, pe baza bonului de transfer, semnat de ambele parti;
- Livreaza bere conform dispozitiilor de livrare primite de la departamentul operatiuni (Dispecerat) ? evidenta livrarilor pe fiecare masina;
- Dupa fiecare operatiune, duce actele justificative la facturare pentru ca acestea sa fie introduse in sistemul de gestiune SUN;
- Semneaza dispozitia de livrare, numai dupa ce s-a numarat marfa din camion, soferul avand obligatia sa asiste la incarcarea camionului si in prezenta acestuia se sigileaza camionul (sigiliile sunt trecute in fisa si pe factura);
- Elibereaza marfa din depozit numai in momentul in care respectiva iesire are acte acoperitoare;
- Pe baza NIR-urilor, intocmeste borderouri de intrare/ iesire, inregistrate in Raportul zilnic de activitate ;
- Raspunde de bunurile gestionate, precum si de corectitudinea actelor intocmite;
- La sfarsitul programului de lucru scoate din SUN balanta contabila a stocului, verifica identitatea acesteia cu datele din Raportul zilnic de activitate si face inventarul in depozit. In cazul in care apar necorelari intre stocul scriptic si faptic, verifica toate actele zilei respective, pana descopera si indreapta greseala;
- Se asigura ca  toate operatiunile din depozite se efectueaza cu respectarea  N.P.M., P.S.I. si R.I.
- La cererea sefului direct poate efectua si alte lucrari pentru buna functionare a activitatii.

Cerinte

CUNOSTINTELE SI EXPERIENTA NECESARA
- Studii medii
- Experienta in domeniu ? 1 an
- Cunostinte utilizare calculator ( Microsoft Office)

APTITUDINI SI ABILITATI
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Abilitati bune de comunicare
- Persoana dinamica, capabila de decizii rapide
- Rezistenta la stres si la efort prelungit