Click aici »

Expert SSM

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
Inspectii, Protectie/Paza
Data introducerii
19-12-2018
Data actualizare
19-12-2018

Descrierea postului

Descrierea jobului

identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor pentru fiecare componenta a sistemului de munca, respectiv executant, sarcina de munca, mijloace de munca/echipamente de munca si mediul de munca pe locuri de munca/posturi de lucru;
acordarea de consultanta departamentelor, celor care coordoneaza diferite departamente din cadrul organizatiei cu privire la reglementarile legislative in vigoare si normele privitoare la Securitatea Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor;
asigurarea instruirii si informarii personalului tehnico-administrativ in probleme de Securitate Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor prin cele trei forme de instructaj;
elaborarea, impreuna cu seful direct, a listei cu dotarea echipamentelor de protectie si de lucru a salariatilor;
elaborarea, indeplinirea, monitorizarea si actualizarea planului de prevenire si protectie;
elaborarea de instructiuni proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand seama de particularitatile activitatilor si ale unitatii/intreprinderii, precum si ale locurilor de munca/posturilor de lucru, si difuzarea acestora in intreprindere si/sau unitate numai dupa ce au fost aprobate de catre angajator;
propunerea atributiilor si raspunderilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca, ce revin lucratorilor, corespunzator functiilor exercitate, care se consemneaza in fisa postului, cu aprobarea angajatorului;
verificarea insusirii si aplicarii de catre toti lucratorii a masurilor prevazute in planul de prevenire si protectie, a instructiunilor proprii, precum si a atributiilor si responsabilitatilor ce le revin in domeniul securitatii si sanatatii in munca stabilite prin fisa postului;
intocmirea unui necesar de documentatii cu caracter tehnic de informare si instruire a lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
elaborarea tematicii pentru toate fazele de instruire, stabilirea, in scris, a periodicitatii instruirii adecvate pentru fiecare loc de munca in instructiunile proprii, asigurarea informarii si instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca si verificarea insusirii si aplicarii de catre lucratori a informatiilor primite;
evidenta posturilor de lucru care necesita examene medicale suplimentare si a celor care necesita testarea aptitudinilor si/sau control psihologic periodic;
participarea la cercetarea evenimentelor, intocmirea evidentelor, elaborarea rapoartelor privind accidentele de munca suferite de lucratorii din intreprindere si/sau unitate, in conformitate cu prevederile art. 12 alin. (1) lit. d) din lege; conform competentelor prevazute la art;
urmarirea realizarii masurilor dispuse de catre inspectorii de munca, cu prilejul vizitelor de control si al cercetarii evenimentelor;
colaborarea cu lucratorii si/sau reprezentantii in vederea coordonarii masurilor de prevenire si protectie;
reactualizarea evaluarilor de risc de accidente de munca
rapoarte / situatii - lunare/ trimestriale/ anuale sau la cerere.

Cerinte

Candidatul ideal

Studii superioare tehnice
Curs postuniversitar in domeniul SSM (180 de ore)
Cunoasterea temeinica a legislatiei in domeniu-Securitate si sanatate in munca
Competente in domeniul prevenirii si stingerii incendiilor
Operare calculator utilizator experimentat - MS Office si Internet.

Oferta (bonusuri, beneficii)

Posibilitatea de dezvoltare a unei cariere pe termen lung
Mediu de lucru tanar si dinamic