Click aici »

Economist

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Constanta Constanta
Domeniile ofertei
Finante/Contabilitate, Banci
Data introducerii
26-08-2016
Data actualizare
26-08-2016

Conditii de aplicare

Nivel minim de studii: Facultate (terminata)

CV-ul tau nu indeplineste conditiile de aplicare. Editeaza Experienta si Educatia din Cv-ul tau »

Descrierea postului

Principalele activitati si responsabilitati:
- Face parte si isi desfasoara activitatea in cadrul Departamentului Financiar, in Municipiul Constanta.
- intocmeste si gestioneaza situatii in Excel;
- tine legatura permanenta cu banca/bancile unde societatea are conturi bancare in lei sau valuta pentru depunerea documentelor de incasari si plati, preluarea zilnica a extraselor de cont in softul informatic si predarea lor departamentului contabilitate; intocmeste documentele de incasari si plati prin conturile bancare conform graficului de incasari si plati/contractelor de credit;
- intocmeste informari zilnice cu privire la situatia incasarilor de la client si a platilor catre furnizori; inregistreaza operatiunile in fisele de client si verifica soldurile conturilor, fisele de cont pentru clienti si furnizori;
- centralizeaza si urmareste contractele societatii, tinand evidenta obligatiilor de plata pe scadente potrivit legislatiei in vigoare; intocmeste diverse rapoarte solicitate de conducerea societatii; actualizeaza, verifica in permanenta (zilnic/ lunar/periodic) diverse situatii/rapoarte privind activitatea societatii.
- utilizeaza programele informatice ale EASY CREDIT 4 ALL IFN SA; verifica existenta/corectitudinea documentelor si informatiilor necesare in aplicatiile interne; monitorizarea inregistrarea in soft a contractelor, actelor aditionale, deciziilor si a cererilor aferente creditelor;
- colaboreaza cu economistii Serviciului Supraveghere, analistii financiari/economistii din cadrul agentiilor Easy Credit, asigurand suportul necesar;
- in exercitarea atributiilor de serviciu respecta intocmai prevederile regulamentului operatiunilor de casa; raspunde de efectuarea platilor pe feluri de cheltuieli si incadrarea in plafonul de casa stabilit de lege; efectuaza diverse operatiuni in numerar prin casieria unitatii in lei si in valuta; asigura respectarea regulilor, procedurilor aplicabile si a cerintelor legale din domeniul financiar;

Cerinte

Candidatul ideal
- Studii superioare finalizate (in domeniul economic);
- Experienta profesionala relevanta; Constituie avantaj experienta in domeniul financiar-bancar si/sau experienta in cadrul departamentului financiar - contabilitate al unei societati.
- Cunostinte solide de Microsoft Office - in special Excel (nivel avansat);
- Persoana atenta, organizata, stabila, punctuala, responsabila, pozitiva, cu disponibilitate pentru program prelungit, cu un grad inalt de profesionalism;