Click aici »

Economist Contabil

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Ilfov Ilfov
Domeniile ofertei
Finante/Contabilitate
Data introducerii
31-05-2012
Data actualizare
31-05-2012

Conditii de aplicare

Candidatii trebuie sa raspunda la un interviu online cu 4 intrebari.
Candidatii trebuie sa aiba minimum 5 ani experienta in domeniul Finante/Contabilitate
Nivel minim de studii: Facultate (terminata)

CV-ul tau nu indeplineste conditiile de aplicare. Editeaza Experienta si Educatia din Cv-ul tau »

Descrierea postului

Colecteaza, verifica si primeste facturile de intrare in sistemul intern.
Verifica conditiilor necesare pentru inregistrarea facturilor in contabilitate (existenta elementelor obligatorii ale facturii, corectitudinea calculelor, existenta documentelor care atesta receptia bunurilor sau prestarea serviciilor).
Verifica facturile in vederea respectarii prevederilor incluse in contractele de livrari /prestari servicii incheiate cu furnizorii ( conditii de plata, modalitate de facturare, preturi).
Inregistreaza in luna emiterii a facturilor de costuri si mijloace fixe cu respectarea cerintelor contabile, fiscale si regulamentele interne ale companiei.
Urmareste scadentele la plata pt. furnizori, prestatori de servicii etc.
Tine evidenta operativa a conturilor bancare ale societatii si monitorizeaza disponibilitatile banesti.
Intocmeste documentele primare de casa si le inregistreaza zilnic in registrul de casa (lei si valuta).
Elibereaza, inregistreaza in sistem, arhiveaza documentele conexe registrului de casa.
Intocmeste si inregistreaza deconturi, tine evidenta avansurilor spre decontare acordate angajatilor.
Opereaza in programul de contabilitate a extraselor bancare.
Efectueaza punctaje cu furnizorii si reglari de solduri.
Elaboreaza fise de cont client si relationeaza cu clientii referitor la debitele existente.
Efectueaza inregistrari in conturile contabile si pe centre de cost a cheltuielilor.
Respecta legislatia in vigoare fiind la current cu toate modificarile legislative.
Participarea la activitatile de inchidere la sfarsit de luna/an.
Arhiveaza documente.

Cerinte

Absolvent studii de specialitate.
Minim 3 ani experienta practica dovedita intr-o pozitie similara.
Capacitate de analiza si evaluare a informatiei.
Rezistenta la stres si sarcini repetitive.
Cunoasterea legislatiei in domeniu.
Abilitati de operare pe calculator.
Asumarea responsabilitatii pentru activitatea depusa.
Atentie la detalii.