Click aici »

Director economic

Nivel cariera
Facultate, Entry-level Management, Middle-level Management
Salariu oferit
Oras(e)
Craiova
Domeniile ofertei
Finante/Contabilitate
Data introducerii
16-06-2017
Data actualizare
04-07-2017

Descrierea postului

1. Organizeaza, coordoneaza, controleaza si raspunde de activitatile financiar-contabile ale societatii si a entitatilor organizatorice din cadrul acesteia, in conformitate cu normele metodologice elaborate de Ministerul de Finante;
2. Propune Regulamentul de Organizare si Functionare (ROF) la nivelul directiei Economice;
3. Propune actiuni de restructurare si eficientizare pentru activitatile Societatii, in domeniul sau de activitate;
4. Exercita control asupra nivelului de performanta realizat;
5. Urmareste rezolvarea sesizarilor si reclamatiilor de orice natura si adresate de orice categorie de clienti, care implica activitatea Societatii in domeniul directiei;
6. Stabileste atributiile si responsabilitatile personalului direct subordonat din cadrul Directiei; Coordoneaza si controleaza realizarea acestora, in conformitate cu atributiile, responsabilitatile si competentele definite prin ROF, conform delegarii de competenta acordate de Directorul General;
7. Avizeaza propuneri pentru instruirea personalului din cadrul Directiei, in vederea intretinerii si perfectionarii personalului;
8. Realizeaza actiuni de evaluare periodica a personalului direct subordonat si avizeaza calificativele anuale ale personalului Directiei, conform procedurilor specifice;
9. Propune miscarile de personal in cadrul Directiei, care nu afecteaza structurile organizatorice aprobate;
10. Avizeaza planificarea concediilor de odihna ale personalului Directiei, cat mai uniform pe toata durata anului, asigurand necesarul de resurse umane pentru buna functionare a societatii;
11. Analizeaza, coordoneaza, fundamenteaza pentru aprobare propunerile Bugetului de Venituri si Cheltuieli al societatii;
12. Urmareste si raspunde de rezultatele financiare ale Societatii, de realizarea echilibrului financiar al acesteia, de realizarea Bugetului de Venituri si Cheltuieli (BVC);
13. Stabileste strategiile/ politicile/ actiunile si/ sau programele optime pentru lichidarea datoriilor si creantelor cu urmarirea permanenta a intereselor societatii si raspunde de aplicarea acestora;

Cerinte

Studii superioare profil economic din domeniul: finante, contabilitate si/sau asimilari;
Minim 10 ani ca economist;
Minim 3 ani intr-o functie similara;
Cursuri postuniversitare/ master/ perfectionare/ specializare in management-constituie un avantaj;
Cunostinte de legislatia si normativele legate de activitatea economica a societatilor comerciale;

Interviul se desfasoara in data de 03.07.2017 la sediul societatiidin Craiova, str. Brestei, nr.5

CV se vor transmite pana la data de 01.07.2017