Click aici »

Credit Officer

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
Banci, Finante/Contabilitate
Data introducerii
11-09-2008
Data actualizare
11-09-2008

Descrierea postului

- Ofera suport managerial de credite catre management, vanzari, personal operational.
- Este responsabil pentru aplicarea regulilor si politicilor de credit in companie, pentru controlul creditelor si pentru gasirea de solutii privind minimizarea riscului de neincasare
- Implementeaza si controleaza aplicarea politicii de creditare si a celor mai bune practici, in vederea reducerii riscului de credit
- Stabileste contacte/contracte cu banci si institutii de informare in credite ac suport pentru activitatile de management al creditelor
- Are autoritate delegata si responsabilitate pentru decizii de creditare
- Verificarea si acceptarea garantiilor noi si reinnoite (de comun acord cu Dir. Economic)
- Inregistrarea si monitorizarea tuturor tipurilor de garantii acceptate
- Controlul asupra indosarierii si arhivarii corespunzatoare a documentatiilor de garantii
- Controleaza nivelul provizioanelor pentru clienti incerti si propune constituirea de noi provizioane
- Recomanda scoaterea din activ a unor sume irecuperabile
- Inainteaza juridicului situatia clientilor de actionat in justitie si colaboreaza cu juridicul pe tot parcursul procesului
- Produce rapoarte de credit pentru managementul local in conformitate cu standardele stabilite de raportare
- Viziteaza anumiti clienti la cerinta dept. Vanzari
- Initiaza personalul de vanzari in probleme de credit
- Livreaza rapoarte ad-hoc catre dept. Vanzari sau top management

Cerinte

- Studii: - superioare, economice de preferinta
- Experienta: 2 ani in domeniul economic, preferabil experienta in domeniul creditelor
- Bun utilizator PC, in special pachetul Microsoft Office - Word si Excel - cunoscator al limbii engleze cel putin la nivel mediu.