Click aici »

Contabil

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
Finante/Contabilitate
Data introducerii
11-02-2014
Data actualizare
11-02-2014

Conditii de aplicare

Candidatii trebuie sa aiba minimum 5 ani experienta in domeniul Finante/Contabilitate
Nivel minim de studii: Facultate (terminata)
Acest anunt este adresat cunoscatorilor de Limba Engleza

CV-ul tau nu indeplineste conditiile de aplicare. Editeaza Experienta si Educatia din Cv-ul tau »

Descrierea postului

Asociatia PartNET - Parteneriat pentru Dezvoltare Durabila din Bucuresti organizeaza un proces de selectie pentru pozitia de Contabil, cu experienta pe aceasta pozitie in proiecte finantate prin POSDRU sau alte programe operationale.

Responsabilitati:
- Efectueaza inregistrarile contabile aferente organizatiei si proiectelor;
- Intocmeste situatiile financiare, precum: note contabile, registrul jurnal, balante de verificare, grafice estimative privind depunerea cererilor de rambursare, previziuni economice cu privire la gestionarea fondurilor disponibile, cash-flow-uri;
- Intocmeste situatiile cheltuielilor: analiza eligibilitatii cheltuielilor aferente proiectului de finantare si urmareste permanent indeplinirea conditiilor de eligibilitate a cheltuielilor Beneficiarului si Partenerilor, prevazute de legislatia referitoare la utilizarea fondurile structurale europene si conformitatea acestora cu activitatile din proiecte;
- Analizeaza toate actiunile financiare ale proiectelor, respectiv a cheltuielilor realizate si raportate;
- Ofera consultanta de specialitate in intocmirea raportarilor tehnico-financiare ale fondurilor structurale europene;
- Semneaza si dateaza documentele contabile aferente operatiunilor din cadrul proiectelor;
- Cunoaste procedurile emise de autoritatile competente privind contabilitatea analitica pentru proiectele finantate prin FSE;
- Colaboreaza cu manegerii de proiecte in sensul asigurarii situatiilor contabile necesare intocmirii cererilor de rambursare si a diferitelor raportari interne si fata de finantator;
- Intocmeste evidentele cheltuielilor si cererile de rambursare aferente proiectelor;
- Intocmeste documente contabile, precum: ordine de plata, state de salarii, pontaje, ordine de deplasare, dispozitii de plata, registre de casa, facturi, declaratii si alte documente necesare mentinerii contabilitatii
- Opereaza in Revisal contractele de munca si modificarile aduse la acestea;

Cerinte

- Studii superioare universitare de lunga durata, profil economic (de preferat absolvent al Facultatii de Contabilitate si Informatica de Gestiune)
- Utilizeaza limba engleza la nivel avansat; limba italiana si/sau germana constituie un avantaj;
- Cunoaste legislatia in vigoare in ceea ce priveste contabilitatea firmelor si a asociatiilor;
- Cunoaste legislatia in vigoare si a modificarilor ei la zi din domeniul financiar-contabil;
- Detine experienta de minim 5 ani in domeniul financiar-contabil si de minim 2 ani pe o pozitie similara in cadrul unui proiect finantat prin POSDRU sau a altor programe operationale;
- Demonstreaza competente si cunostinte in domeniul proiectelor finantate din fonduri europene si cunoaste legislatia in vigoare..
- Contituie un avantaj detinerea calitatii de Expert contabil - membru activ al CECCAR si carnet de membru CECCAR cu mentiunea "Activ" vizat pe anul in curs; In acest caz persoana nu trebuie sa fi fost sanctionata in ultimii trei ani de catre Departamentul de etica sau de catre Comisiile de Disciplina ale CECCAR;
- Operare P.C- pachet MS Office la nivel avansat;
- Capacitate de a respecta termene limite
- Abilit??i organizatorice, interrela?ionare ?i negocierea situa?iilor problematice, putere de decizie, asumare de responsabilit??i;
- Atitudine pozitiva, fire comunicativa si pro activa
- Rezistenta la stres si atentie distributiva
- Disponibilitate pentru program prelungit in perioadele aglomerate

Persoanelor selectate pentru interviu li se vor solicita urmatoarele documente:

- Curriculum Vitae modelul Europass in limba romana
- Diplome ce atesta educatia din CV
- Contracte, adeverinte, referinte, recomandari etc. pentru atestarea experientei din CV
- In cazul detinerii calitatii de Expert Contabil se va prezenta carnet de membru CECCAR cu mentiunea "Activ" vizat pe anul in curs

Oferta (bonusuri, beneficii)

- Pachet salarial ?i de beneficii motivant, adecvat experientei si responsabilitatilor;
- Posibilitatea de a lucra Óntr-un mediu profesionist ?i dinamic.
- Posibilitate de dezvoltare profesional? ?i personal?.