Click aici »

Contabil productie

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Ilfov Ilfov
Domeniile ofertei
Finante/Contabilitate
Data introducerii
10-10-2018
Data actualizare
10-10-2018

Descrierea postului

- contabil de productie pt introducere date, calcul de productie, costuri productie, etc.

Abilitati, calitati si aptitudini necesare:

- Seriozitate
- Punctualitate
- Atentie
- Persoana organizata
- Persoana ordonata
- Responsabilitate

Cerinte

Atributii:
- Inregistreaza in evidenta contabila facturile de prestari servicii emise de terti
- Verifica modul in care au fost inregistrate in evidentele gestiunii materiile prime si materialele provenite din import in vederea stabilirii corecte a pretului de achizitie si a TVA -ului in vama
- Verifica existenta setului complet de documente aferente importului
- Verifica concordanta intre TVA-ul inregistrat in declaratia vamala de import si facturile emise de catre comisionarul vamal pentru TVA-ul in vama achitat de acesta in contul societatii si urmareste ca facturile amintite anterior sa fie achitate
- Verifica daca persoana desemnata pentru intocmirea receptiilor a inregistrat si scadenta la plata a facturilor emise.
- Verifica daca documentele primite de la furnizori respecta cerintele de forma impuse de lege si daca sunt corecte din punct de vedere aritmetic
- Verifica zilnic daca persoana desemnata cu efectuarea operatiunilor de trezorerie a inregistrat corect platile catre furnizori
- Verifica lunar concordanta soldurilor inregistrate la cei mai importanti furnizori cu evidentele acestora
- Intocmeste cecurile si biletele la ordin,dupa ce a verificat respecatrea formalitatilor de eliberare, si tine evidenta acestora,comunicand zilnic conducerii societatii cecurile scadente
- Prezinta saptamanal conducerii societatii situatia contului 401 ?Furnizori?
- Urmareste modul de formare a soldului conturilor 462 si 455 si comunica saptamanal conducerii societatii situatia acestora
- Intocmeste formalitatile cerute de platile catre furnizorii externi
- Verifica lunar concordanta dintre evidenta analitica a furnizorilor si balanta de verificare
- Intocmeste jurnalul de cumparari,pe care il preda spre verificare sefului de serviciu
- Primeste si arhiveaza corespondenta cu furnizorii
- Urmareste modul de formare a soldului conturilor 408,409

Delegarea de atributii:
- Inlocuieste persoana desemnata pentru evidenta clientilor si a altor creante fata de terti

Oferta (bonusuri, beneficii)

La interviu.