Business Unit Manager (sef sectie stantare, galvanizare/vopsitorie)

Nivel cariera
Facultate, Entry-level Management, Middle-level Management
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
Productie
Data introducerii
09-04-2012
Data actualizare
09-04-2012

Descrierea postului

Scopul postului: Conduce si coordoneaza activitatea Business Unit-ului, participa la dezvoltarea si implementarea politicilor si procedurilor companiei, analizeaza si intocmeste rapoarte specifice activitatii unitatii de productie in scopul imbunatatirii eficientei.

Atributii/Responsabilitati:

-Raspunde de rezultatele financiare ale Business Unit-ului ? Profit & Loss (P&L).
-Raspunde de mentinerea unui bune colaborarii cu clientii Business Unit-ului.
-PRODUCTIE
- Coordoneaza activitatea Business Unit-ului in scopul atingerii obiectivelor stabilite cu incadrarea in costurile alocate si specificatiile de calitate

- Asigura livrarea comenzilor la termenele stabilite

- Analizeaza si imbunatateste eficienta activitatilor

LEAN (KAIZEN)
- Participa activ la analiza proceselor/evenimentelor KAIZEN, utilizand metodele de lucru specifice imbunatatirii continue, la dezvoltarea planurilor de actiune si urmareste implementarea acestora in Business Unit.

-Monitorizeaza atingerea indicatorilor de performanta specifici Business Unit-ului, pe baza auditurilor stadiului implementarii activitatilor LEAN.

-Participa activ la indeplinirea obiectivelor specifice de LEAN/KAIZEN stabilite de managementul companiei.

LEADERSHIP (Conducere)
- Dezvolta strategii pe termen scurt si mediu in colaborare cu managementul

- Asigura implementare strategiilor la nivelul Business Unit-ului

- Raspunde pentru respectarea procedurilor interne, CCM/RI/Cod de Conduita

- Asigura implicarea tuturor membrilor echipei in scopul realizarii KPIs-urilor stabilite la nivel organizational

- Creaza si mentine un mediu de lucru atractiv si o structura eficace in scopul indeplinirii obiectivelor stabilite si asumate. Acest proces include si cresterea flexibilitatii si asumarea responsabilitatii cascadate (de la el catre celelalte niveluri)

DEZVOLTARE PERSONAL
- Sprijina si indruma personalul din subordine pentru dezvoltare in corelare cu cerintele business-ului

- Asigura obiectivitatea evaluarii anuale a personalului

KPIs (Indicatori de performanta)
- Stabileste KPIs specifice Business Unit-ului si se asigura de existenta unor planuri de actiuni si tactici atunci cand performanta este sub asteptari

PROIECTE
- Initiaza si conduce proiecte de imbunatatire a costurilor, calitatii si serviciilor prestate clientilor

- Initiaza membrii echipei in tehnici de rezolvare a problemelor

LUCRU IN ECHIPA
- Lucreaza in colaborare cu ceilalti manageri si distribuie resursele in scopul realizarii KPIs ?urilor la nivel de societate

Cerinte

-Absolvent de facultate profil tehnic ( preferabil mecanic)

-Experienta in management

-Experienta in proiecte lean (constituie un avantaj)

-Cunostinte SMED.

-Limba engleza -Nivel avansat

-Foarte bune cunostinte operare computer: MS Office ( word,excel, power point),Outlook, Internet

-Experienta in utilizare ERP ( constituie un avantaj)

Oferta (bonusuri, beneficii)

-Posibilitatea dezvoltarii unei cariere profesionale in cadrul unei companii de renume

-Mediu de lucru placut, organizat pe baza principiilor Lean,Kaizen

-Bonus bazat pe performanta profesionala