Click aici »

Bucatar

Nivel cariera
Liceu, Scoala postliceala
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
Restaurant
Data introducerii
04-12-2014
Data actualizare
04-12-2014

Conditii de aplicare

Candidatii trebuie sa raspunda la un interviu online cu 1 intrebari.

Descrierea postului

Responsabilitati:
- Pregatirea meniurilor (produse de bucatarie calda sau rece).
- Stabilirea necesarului de produse si realizarea comenzilor de aprovizionare si/sau efectuarea respectiv supervizarea cumparaturilor necesare.
- Intocmeste retetarele in functie de meniurile stabilite, nevoilor nutritionale ale copiilor si a bugetului alocat.
- Asigura standardele de pastrare si depozitare a produselor si preparatelor, cu respectarea normelor igienico-sanitare.
- Aplica procedurile de control al calitatii.
- Verifica periodic echipamentele din bucatarie si mentinerea lor in buna stare de functionare.
- Coordoneaza personalul de bucatarie subordonat si stabileste sectoarele de lucru pentru acesta.
- Bucatarul are obligatia de a verifica in fiecare dimineata la fiecare grupa in parte numarul copiilor prezenti si a personalului prezent in institutie, prin aceasta verificare urmareste numarul de portii necesar pentru ziua respectiva.
- Gestioneaza activ contractele cu furnizorii de materie prima pentru bucatarie.
- Colaboreaza direct cu medicul institutiei si cabinetul medical pentru aprobarea si vizarea meniurilor propuse.
- Intocmeste pentru orice achizitie referate de necesitate pe care le preda mai departe catre departamentul financiar spre aprobare.

Cerinte

- Certificat de absolvire in meseria: Bucatar
- Constituie avantaj detinerea unui Certificat de Absolvire privind insusirea notiunilor fundamentale de igiena, modulul: Aliment
- Experienta minima de 3 ani pe un post similar