Click aici »

Area sales manager

Nivel cariera
Facultate, Entry-level Management, Middle-level Management
Salariu oferit
Oras(e)
Slatina Slatina
Domeniile ofertei
Vanzari
Data introducerii
27-01-2011
Data actualizare
27-01-2011

Descrierea postului

- Identifica si contacteaza potentiali clienti in vederea remiterii ofertei, negocierii, incheierii si executarii contractelor ;
- Negociaza, incheie si asigura executarea contractelor;
- informarea clientilor si a potentialilor clienti despre activitatea organizatiei, direct sau prin intermediul agentilor de vanzari
- analiza concurentei si identificarea punctelor tari si a punctelor slabe ale produselor acestora;
- efectuarea studiilor de piata in vederea identificarii modului de structurare a pietei: clienti actuali, clienti potentiali;
- participa la intocmirea planului de publicitate al organizatiei (medii de difuzare, temporizare, obiective);
- conduce miscarea si distributia efectiva a produselor sau serviciilor catre clienti,
- coordoneaza distribuirea vanzarilor prin stabilirea de teritorii de vanzari, cote sau obiective, precum si stabileste programe de instruire pentru reprezentantii de vanzari; de asemenea analizeaza statistica vanzarilor colectata de personal pentru a determina potentialul si necesitatile, precum si monitorizeaza preferintele clientilor.