Click aici »

Analist costuri

Nivel cariera
Facultate, Entry-level Management
Salariu oferit
Oras(e)
Timisoara Timisoara
Domeniile ofertei
Finante/Contabilitate
Data introducerii
28-06-2016
Data actualizare
28-06-2016

Descrierea postului

- Urmareste deconturile de cheltuieli / deplasare
- Asigura suport tuturor utilizatorilor modulului de SAP - TRIP
- Urmareste solutionarea diferentelor dintre documentele comanda - receptie - factura (cantitate, pret) pt toate achizitiile din fabrica
- Creaza in sistem standard cost pentru materii prime si ambalaje
- Coordoneaza desfasurarea activitatilor de inventariere in conformitate cu procedurile existente
- Urmareste si inregistreaza ajustarea diferentelor de inventar saptamanale/ trimestriale si de cate ori este cazul
- Creaza provizioane pentru materii prime si ambalaje, opereaza in sistem distrugerile de materiale aprobate
- Participa la intocmirea situatiilor de raportare
- Creaza standard cost in SAP pentru prodursele finite din productie proprie, produse importate si activitatile de reambalare
- Calculeaza si valideaza costul initiativelor de dezvoltare/renovare de noi produse
- Supervizeaza acuratetea cheltuielilor primare, coordoneaza si ofera solutii pentru inregistrari eronate sau cazuri particulare.
- Intocmeste, analizeaza si transmite rapoarte lunare in vederea asigurarii suportului necesar pentru atingerea obiectivelor
- Participa la intocmirea bugetului anual si revizuirea periodica a acestuia.
- Participa si analizeaza preturile de transfer trimestriale sau ori de cate ori este cazul
- Participa si asigura indeplinirea activitatilor si proiectelor departamentului Controlling
- Participa si asigura suport in cadrul activitatilor de control ale autoritatilor de stat precum si in cadrul activitatilor de Audit interne/ externe

Cerinte

- Absolvent Stiinte Economice
- Limba engleza -nivel avansat
- Experienta in domeniu (1-2 ani)
- Gandire analitica
- Cunostinte utilizare pachet Microsoft Office, Outlook