Click aici »

Agent Turism

Nivel cariera
Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
Turism/Hoteluri
Data introducerii
01-10-2010
Data actualizare
01-10-2010

Descrierea postului

Responsabilitati:

- pregatirea ofertei si a pachetelor turistice

(cautare in sistemele de rezervari, compararea sub

raport pret/ calitate, compararea cu ofertele de pe

piata);

- introducerea ofertei pe motoare de cautare si

ofertarea la revanzatori;

- corespondenta cu clientii si cu furnizorii de servicii;

- preluarea si efectuarea de rezervari, facturare si

urmarirea incasarii contravalorii serviciilor turistice;

- emiterea documentelor de calatorie, vouchere,

asigurari medicale si a documentelor fiscale;

- postarea de oferte si promovarea acestora pe

Internet;

- pastrarea contactului cu clientii si agentiile

partenere;

-urmarirea platilor pachetelor achizitionate;

-vanzarea propriu-zisa de programe turistice;

-conceperea unor programe la cerere si pachete de

servicii pentru simpozioane, conferinte, misiuni

economice etc;

-conceperea de programe turistice pentru piata

externa si interna;

-contractarea de spatii de cazare la hoteluri si

statiuni din strainatate si de programe turistice

(excursii, vacante);

-cunoasterea in detaliu a programelor turistice,

servicii de cazare, de transport ce fac parte din

oferta agentiei.

Cerinte

- studii superioare;

- cunostinte foarte bune de geografie;

- cunostinte operare PC, email, internet, soft

rezervari online;

- experienta in agentie de turism si cunostinte

generale de turism;

- engleza la nivel avansat, cunoasterea limbii

italiene reprezinta un avantaj;

- entuziasm, rabdare si daruire pentru ceea ce

inseamna munca unui agent de turism;

- fire deschisa, pozitiva, onestitate si bun simt;

- capacitate foarte buna de comunicare si

relationare atat cu clientii, firmele partenere, cat si

cu colegii;

- disponibilitatea pentru program flexibil (in

perioadele de varf);

-nefumator.

Oferta (bonusuri, beneficii)

-Salariu in functie de performantele obtinute in

atingerea targeturilor;

-Comision din vanzari;

-Mediu de munca placut;

-Calatorii in tara si strainatate.