Click aici »

Administrator retea/IT

Nivel cariera
Scoala postliceala, Facultate
Salariu oferit
Oras(e)
Bucuresti Bucuresti
Domeniile ofertei
IT Hardware
Data introducerii
27-06-2012
Data actualizare
19-03-2013

Descrierea postului

In principal, administratorul IT indeplineste actiuni de intretinere a echipamentelor IT si a software-ului aferent in vederea mentinerii bunei functionalitati si a asigurarii continuitatii activitatii companiei

Detalii privind activitatile incluse:
- Participare la achizitionarea produselor IT, ajutand.la asigurarea unui raport favorabil pret/calitate al achizitiilor in raport cu oferta.
-Intretinere si gestionare produse IT in vederea functionarii lor la parametrii optimi si pe o durata corespunzatoare; verificare periodica a starii, modului de utilizare si functionare; asigura remedierea defectiunilor prin actiuni proprii (daca exista competenta, respectand normele de protectie a muncii) sau prin service autorizat.
- Intretinere hardware: servere, statii, imprimante, etc
- Intretinere retea calculatoare, administrare domeniu, server de mail, web, ftp etc
- Intretinere/instalare software, gestionare licente, etc
- Backup periodic surse, baze, alte documente
Pentru indeplinirea sarcinilor, va comunica permanent cu colegii, furnizand si/sau primind indicatiile/informatiile necesare

Cerinte

1. Studii si calificari:
- Minim absolvent de liceu, preferabil facultate cu profil IT.
- Certificare MCSE prezinta un avantaj major
2. Pregatire si abilitati profesionale:
- Cunostinte instalare software, operare si administrare PC, Windows XP
- Cunostinte administrare retea, Windows Server, politici de domeniu avantaj
- Cunostinte Microsoft Exchange reprezinta avantaj
- Cunostinte Linux prezinta avantaj
- Experienta in domeniu reprezinta un avantaj
- Cunostinte de baza limba engleza
3. Calitati personale
- Abilitati de analiza si comunicare
- Spirit organizatoric si planificare personala eficienta

Oferta (bonusuri, beneficii)

Salariu in functie de performante, bonusuri per proiect. Plan de cariera pe care-l construim impreuna; training pe tehnologii de ultima generatie si pe management de proiect, precum si finantarea certificarilor